Posted on

LEONARDO

Yeni bir proje geldiğinde hayat gelir, neşeyle dolar tasarımcı insanı. Konuyla ilgili veri toplamaya başlar. Bu dönemde fikir fırtınaları, bol bol araştırma ve eskizler yapılır. Her türlü eleştiriye açıktır ve yargıdan uzak durur. Çünkü yüzlerce çözüm olasılığı projeye doğru fırlatılmalıdır. Bu, milyonlarca spermin rahim duvarına gönderilmesine benzetilebilir. Bir süre sonra evreka anı yaşanır. Buda orgazm anı olsun. Heyecan tavan yapar. Hemen bulunan fikrin ana hatlarını belirginleştirilmeye başlar. Tam bu sırada yöneticisi gelir.
– iki günün kaldı. Proje ne alemde?
– Ama brief ‘e göre sunuma daha 6 gün var.
-iki gün!
Tasarımcı kişinin kafası karışmıştır. Coşkusu azalır. İşine olan aşkı onu yine ayaklandırır. Sabahlamalar ve mor gözaltıları ile fikri olgunlaştırmaya devam eder. Bir çok yönden zayıf kalan fikir, karşı tarafın destekleyici revizyonları ile çok iyi bir yere gelecek durumdadır. Fikir sunuma çıkar. Fakat karşı taraftan, destekleyen ve fikri güçlendiren revizyonlar gelmez. Tam tersine çatışma dolu, saldırgan, tasarımcının yaratım sürecini yok sayan şımarık revizyonlar gelir.
mona lisa

revision to leonardo
Bu posteri dükkandan satın alabilirsiniz.


-Bu şekilde krala sunamayız. Revizyonları yapın öyle sunalım.

Tasarımcı itiraz etmek ister fakat yöneticisinin çatık kaşlarını görür.
-Müşterinin dediğini yap. Para kazanıyoruz burda oyun değil bu!
Oflaya puflaya revizyonları yapar. Bu revizyonlar uzuuuuuuun bir süre gel git yaşar. Bu uzun süreçte tasarımcı sürekli yaptığı ilk tasarımı savunmaya çalışır. Tasarımcının fikrini kollama çabası. Taksim meydanında azgın kalabalığın arasında kalan turistin dötünü kollama çabasına benzer.

Sonuç hüsrandır. Sürekli darbe alan fikir çoktan ölmüştür. Makyajla canlı gösterilmektedir. Bol makyajlı ölü fikir sonunda krala sunulur. Vizyon sahibi kral, cesedin kokusunu hemen alır. Ve pazarlama ekibini fırçalar. Pazarlama ekibi ajans yöneticisini ihtar çeker. Yönetici tasarımcıyı haşlar ve tüm süreç yeniden başlar. Tasarımcı kişi, içindeki meslek aşkından dolayı bu abukluklar döngüsünü tekrar tekrar yaşar.

Neden logoyu küçük kullandığını karşı tarafa anlatmak çözüm değil! Senin gözünün terbiye edilmesi yıllar sürdü. Onca yıllık eğitimi bir dakikada karşı tarafa aktaramazsın. İhtiyacın olan şey büyüleyici bir kararlılık!

Bir Cevap Yazın